środa, 17 października 2012

ach te guziki...Na co dzień nie dostrzegałam ich prawie wcale… Przyglądając im się jednak dokładniej, zauważyłam, że są wszędzie! Małe, drobne, dorodne, ażurowe, zielone, malowane, plastikowe, błyszczące, szklane, z dwoma dziurkami, na nóżce, koszulowe, kostiumowe i wiele, wiele innych! U mnie w domu od zawsze było niewielkich rozmiarów pudełeczko, gdzie chowaliśmy guziki. Ale w sumie nie zastanawiałam się dlaczego? Może jako rezerwa, bo się przydadzą, dla ich powabu lub ot tak na szczęście?

Teoretyzując… 

 

Guzik z łac. to clavus, torulus, sphaerula i orbiculus. Guzikarz zwany był: orbicularius lub orbiculum opifex, natomiast ubiór z guzikami to orbiculatus. Tak więc orbiculus był najczęstszym terminem stosowanym do określania guzikowej dziedziny. Stąd też w ramach historii kultury materialnej wyodrębniono orbikulologię – czyli naukę zajmującą się specjalnym funkcjonowaniem tych niezwykłych artefaktów, ich wytwarzaniem, powiązaniami z innymi dziedzinami nauki i wszystkim co mogło mieć jakikolwiek związek z GUZIKIEM. KLIK

Jak podaje Wikipedia, GUZIK obecnie stanowi element garderoby, służący do utrzymania ubioru. Jednak taką funkcję przybiera dopiero w XIII w.! Najstarsze guziki już ponad 5000 lat temu w Mohendżo-Daro w dolinie Indusu pełniły zaszczytną funkcję biżuteryjną i dekoracyjną. Precjoza te znano również w czasach cywilizacji doliny Indusu (około 2800-2600 p.n.e.) jak również w epoce brązu w Chinach (2000-1500 p.n.e) oraz starożytnym Rzymie.

Okrąg - symbol absolutny prawdziwej natury istnienia i oświecenia

 

Guziki występują w różnych formach geometrycznych, ale najczęściej przybierają kształt okręgu – niezwykle prostej formy i jednocześnie symbolu, który bez kresu dąży do wieczności. A jak wiadomo, każdy symbol znajduje odwzorowanie w kulturze i wierzeniach dawnych cywilizacji. I tak np. antyczny okrąg zawsze oznaczał Niebo i bardzo szybko zaczął pełnić funkcję ochronną, magiczną i świętą. Zawsze kwadrat symbolizujący Ziemię wpisywany był w okrąg, czyli zawierał się w sferze niebios zapewniającym mu bezpieczeństwo w nieskończoności. Nie na odwrót.

Guziki Świętego Mikołaja

 

Co ciekawe patronem wytwórców guzików jest nie kto inny jak Święty Mikołaj z Miry! Wedle legend, święty Mikołaj (ur. ok. 270 w Patrze w Azji Mniejszej, zm. ok. 345 lub 352) wiódł życie żarliwe i pełne dobrych uczynków. Chętnie obdarowywał ubogich odziedziczonym po rodzicach majątkiem. Bogobojność i miłosierdzie Mikołaja sprawiły, iż mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Wstawiał się za ludźmi niesprawiedliwie osadzonymi, ratował od śmierci, ocalał od katastrof, a dzięki przekazanym posagom przyczynił się do wydania za mąż trzech ubogich panien. Znane są również cudowne historie o wskrzeszeniach nagle zmarłych i niesłusznie straconych. Święty Mikołaj jest patronem m.in.: Antwerpii, Grecji, Rosji, Bari, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu, jak również bednarzy, wytwórców guzików, cukierników i piekarzy, kupców, marynarzy i żeglarzy, młynarzy, pielgrzymów, piwowarów i gorzelników, uczonych, patron pojednania Wschodu i Zachodu, a także panien na wydaniu (!) oraz obrońców wiary przed herezją.

Na moim blogu chce pokazać nowe spojrzenie na tak zwyczajne, proste przedmioty jakimi są guziki i moją fascynację ich cudownością i magicznym pochodzeniem. 19 lipca 1997 roku powstało o dziwo Muzeum w Łowiczu poświęcone guzikom! Więcej na KLIK


Niebawem możecie spodziewać się bardzo praktycznego wykorzystania guzików m.in. w bukietach ślubnych. Zapraszam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz